Yetişkin Hidroseli

Yetişkin hidroseli nedir?

Sıvı, testisleri içeren penisin altındaki kesede olan skrotuma dolduğunda erkeklerde bir hidrosel oluşur. Sıvı, testislerden birini veya her ikisini sarabilir, skrotumda şişme meydana gelebilir. Durum bebek erkek çocuklarında daha yaygın olmakla birlikte, yetişkin erkeklerde de ortaya çıkabilir.

Yetişkin hidroselin belirtileri nelerdir?

Skrotumun bir tarafı veya her iki tarafı şişer hale gelir ve su dolu bir balon gibi ağır hisseder. Çoğu durumda yetişkin bir hidrosel ağrısızdır. Bununla birlikte, skrotumun şişmesi bazı rahatsızlıklara neden olabilir. Ağrı varsa, bu, enfeksiyon veya testis torsiyonu (testis / kordonun bükülmesi) dahil olmak üzere daha ciddi koşulların mevcut olduğu anlamına gelebilir. Ağrı var ise hemen bir doktora başvurmalısınız.

Yetişkin hidroselaya neden sebep olur?

Doğumdan önce testisler böbreklerin yakınında gelişir. Doğum zamanında, testisler normalde karın içindeki pozisyonlarından kasık kanal olarak adlandırılan kasların bir tüneli aracılığıyla skrotuma düşerler. Kanaldaki peritoneal kesik yeniden açılırsa, sıvı karnından skrotuma sızabilir ve bir hidrosel oluşturabilir. Testisleri çevreleyen kesenin hücre astarlarında bir miktar iltihap varsa, bir hidrosel ortaya çıkabilir. Hidroselin diğer nedenleri şunları içerir:

 • Spermatik kordda tıkanıklık
 • Inguinal herni ameliyatı
 • Skrotum veya testis enfeksiyonu

Yetişkin hidroseli ne kadar yaygın?

Yenidoğan erkek bebeklerin yaklaşık% 10’unda hidrosel bulunur ve sıklıkla hayatın ilk yılında belirli bir tedavi yapılmadan temizlenir. Hydroceles yetişkin erkeklerin yalnızca% 1’inde görülür ve ilk 6 ay içinde kendi başına kaybolur.

Yetişkin hidroseli nasıl teşhis edilir?

Bir doktor aşağıdakileri içeren test ve gözlem kombinasyonu ile bir hidroselü teşhis edebilir:

 • Hastanın sağlık öyküsü
 • Fizik sınavı
 • Ultrason gibi bir görüntüleme testi
 • Skrotumda hassasiyet kontrolü
 • Hastanın öksürmesi istediğinde kasık şişkinliğinin basınç altında nasıl değiştiğini test etmek için test yapılması
 • Skrotumdan bir ışık parlıyor, o bölgedeki herhangi bir sıvı koleksiyonunu vurguluyor
 • Altta yatan enfeksiyonu kontrol etmek için kan veya idrar testleri

Yetişkin hidroseli nasıl tedavi edilir?

Ağrı kesici ilaçlar herhangi bir rahatsızlıktan kurtulmaya yardımcı olabilmesine rağmen erişkin hidroselin tedavisinde kullanılabilecek hiçbir ilaç bulunmamaktadır.

Ağrıya neden olması durumunda bir hidroseli onarmak / drene etmek için bir enfeksiyon olabileceği veya hidrosel çok büyük olursa ameliyat gerekebilir. Büyük bir hidrosel utanç verici olabilir veya skrotumdaki diğer yapıların normal işlevini tehdit edebilir. Skrotal ultrason basit bir hidroselden daha fazla bir şey gösteriyorsa, doktor ayrıca ameliyat önerebilir. Bu durumda, doktor hidrosel dokuyu çıkarır ve teşhis için bir laboratuara gönderecektir.

Hidrosel için cerrahi işlem, birikmiş sıvıyı dışarı atmak için skrotumu veya skrotumun yakınındaki kasık alanını kesmeyi gerektirir. Bu prosedür genellikle ayakta tedavi gören bir ameliyat merkezinde lokal anestezik kullanılarak veya hafif genel anestezi altında yapılabilir. Küçük bir cerrahi olarak kabul edildi ve hasta aynı gün eve gitti.

Sıvıyı boşaltmak için bir iğne kullanılması geçmişte olduğu gibi artık ortak bir prosedür değildir. Bununla birlikte, halen kalp rahatsızlığı olan veya kan inceltici olan hastalarda kullanılabilir.

Erişkin hidrosel tedavisi sonrası ne beklenebilir?

 • Cerrahiyi takiben, skrotum alanında muhtemelen ağrı olacaktır. Tezgah üstü ağrı kesici veya reçete edilen ağrı kesici ilaçlar ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.
 • Buz paketleri ilk 24 saat boyunca uygulanır.
 • İyileşme tamamlanıncaya kadar aktivite seviyeleri birkaç hafta kısıtlanabilir.
 • Testoterapöre doğru skrotumu yükseltmek için yaklaşık 2-4 hafta boyunca bir jockstrap giyilir.
 • Operasyona alınan skrotumun şişmesi tamamen düşmek için 2-3 ay sürebilir.

Bir hidroselin ameliyat sonrasında bile geri gelebilmesi mümkündür.

Yetişkin hidroselin olası komplikasyonları nelerdir?

Bir hidrosel, aşırı derecede genişlemediği ya da hidrosel sıvı bulaştırılmadığı sürece normalde tehlikeli değildir. Bir hidrosel, bir erkeğin çocuk sahibi olma özelliğini etkilemez.

Yetişkin hidroseli nasıl önlenebilir?

Yetişkin hidroseline karşı en iyi koruma testisleri ve skrotumu yaralanmadan korumaktır. Örneğin, temas sporunda yer alacaksanız, atletik bir fincan kullanın.

Hidroletler genellikle önemli bir sağlık sorunu olmamasına rağmen, sağlık uzmanına skrotumdaki herhangi bir anormallik veya şişme hakkında bilgi vermelisiniz. Başka bir hastalık veya durum anormalliğe neden olabilir veya taklit edebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir