Snapping Scapula Sendromu

Snapping Scapula Sendromu insan vücudunda görülen nadir sorunlardan biridir. Skapula, omuz bıçağının göğüs duvarı boyunca uyduğu birleşimdir. Tıpkı tıp fıstığı olarak adlandırılır.Scapulothoracic Joint ve Göğüs Duvarı Thorax olarak adlandırılır. Bu özel eklemin hareketi ağrıya, patlamaya veya çarpıcı ses üretirse, buna Snapping Scapula Sendromu denir. Bulunan dokular birden fazla nedenden dolayı tahriş olmuş veya iltihaplanabilir ve Snapping Scapula Sendromuna neden olur.Sendromun insan vücudundaki nadir bulunanlardan biri olduğu söylenir ancak Scapula ekleminde sorun, ağrı ve rahatsızlık verebilir.

Scapula Sendromunun Belirlenmesi Belirtileri

Snapping Scapula Sendromunun belirtileri gözlemlemek ve anlamak için çok önemlidir.Sendrom nadiren görülmesine rağmen semptomlar tanıyı daha hızlı ve pürüzsüz hale getirebilir.

  • Izgara, Haşhaş ve Uyanma sesi duyulabilir ve omuz boyunca hissedilebilir. Tıbbi olarak, buna Krepitum denir.
  • Hareket sırasında omuzun patlaması çok sık görülebilir. Herhangi bir ağrıya neden olabilir veya olmayabilir.
  • Çok acı vericidir ve omzunu hareket ettiremeyebilirsiniz.
  • Omuz omurunun üzerinde ağrı olabilir ve Scapula ekleminde dokunma ile hissi hissedilebilir ve artabilir.

Snapping Scapula Sendromunun Teşhisi

Omuz problemini teşhis etmenin birçok yolu vardır. Yukarıda listelenen belirtilerle karşı karşıya iseniz, derhal bir doktor ziyaret etmek daha iyi.

  • Geçmiş, tanı konusunun önemli bir parçasıdır. Geçmişte benzer sorunlarla karşılaştıysanız, konunun geri gelmesi anormal değildir. Omuzun geçmişte yaralanması da Snapping Scapula Sendromundan kaynaklanıyor olabilir.
  • Stetoskop ile sesi kontrol etmek, sorunun teşhis edilmesinin bir başka yoludur. Doktor, skapula’nın hareketi sırasında yakalama veya verme sesini duymak isteyebilir. İşlem sırasında acı hissedebilirsiniz.
  • Bilgisayarlı Tomografi veya BT taraması, Snapping Scapula Sendromunu belirlemenin bir başka yöntemidir. Bu, sorunu teşhis etmenin en iyi yollarından biridir.
  • Manyetik Rezonans Görüntüleme veya MR, omuz probleminin teşhisinin bir parçası olarak doktor tarafından tavsiye edilebilir. Bu, Scapula ile ilgili sorunun net bir resmini verecektir.
  • X-Ray Açıkçası Snapping Scapula Sendromu için iyi bir seçenektir. Bununla birlikte, eğer doku ya da sıvı kese ile ilgili ise o zaman çok fazla sonuç vermeyebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir