Pazartesi Sendromu

Pazartesi Sendromu,Cumartesi ve Pazar günleri istirahetden sonra pazartesi çalışmak bazıları için soruna dönüşüyor.Uykusuzluk, Malullük azalması, halsizlik, işe motive olamamak, sürekli esnemek pazartesi sendromunun belirtileridir. Iki günlük istirahetden sonra işe çıkmak insanların manevi huzurunu bozuyor ve iletişimde sorun yaratır.


Psikolog Fidan Aliyeva’nın göre, “pazartesi sendromu” nda sorun pazar günü ile ilgilidir: “Pazartesi sendromu pazar günü akşamından başlar. Her insan pazartesi işe başlayacağını düşünüp belli endişe yaşıyor. Tıxac, dolu bir çalışma haftası, bir yandan da bu günlerde havanın yağışlı geçmesi vb. bu gibi düşünceler pazar günü akşamından her çalışan insanın düşüncesidir.Bir kaç saat sonra başlayacak yeni çalışma haftası insanlarda çeşitli rahatsızlık belirtileri ile kendisini gösterir “.

Genel Bakış

Müsahibimiz bildirir ki, bu, depresif kişilerde kendini daha çok gösterir. Hayatında sorunlar yaşayan, iletişim sorunları olan insanlar pazartesi sendromunu daha ağır yaşıyor. Ailesinde ilişkileri yolunda olan, çalışma arkadaşları ile sorun yaşamayan ve işini sevenler ise aslında bu problemden uzak olurlar. Böyle insanlarda pazartesi sendrom değil, eskine heyecan veren bir güne yapılır. Günlük hayatın gerçeklerini kabul etmek her kişiye rahat gelmiyor.

Onun dediğine göre, türü ne olursa olsun, tüm psikolojik sendromlar insanlararası iletişime ciddi derecede zarar verir. “Mutlu, kendisini kabul etmiş insanlar pazartesi sendromunun etkisi altına değildirler. Pazartesi sendromundan kurtulmak için insanın kendini mutlu hissetmesi gerekir.Kendisi ile sorunu olmayanların başkaları ile de sorunları olmuyor. Çünkü böyle insanlar sakin ve gerçekçi olurlar “.

Psikolog diyor ki, pazar ertəsini sendrom haline salmaqdansa, kişi kendini olumlu yönde motive etmelidir:” Yeni haftaya daha başarılı olmayı hedefleyin. “Acaba kaç insan tanıyacağım” diye kendinizi yeni hafta için hazırlayın. Pazar ertəsinin sendrom olup olmayacağı tamamen sizin elinizdedir. ”

Hemsöhbetimiz bazı uzmanların pazartesi sendromunun çocukluk yıllarından geldiğini bildirir.”Pazar akşamları sabah okula gitmek istemeyen, okulun görev ve sınavlarından yorulmuş çocuklarda bu sendrom kendini büyük olanda da gösteriyor. Öyle ki, bu çocuklar büyüdükten sonra işten memnun olur, çalışmaktan boyun kaçırmaya çalışırlar “.

Aliyeva’nın göre, pazartesi sendromu çarşamba gününden itibaren azalmaya başlar:” Pazartesi sendromu depresyon ile karıştırılmamalıdır. Bu sendromla insan kendisi de mücadele edemez.Yani uzman desteğine ihtiyaç yoktur “.

Pazartesi sendromundan özellikle kadınlar daha çok acı. Cumartesi ve pazar günlerini ev işlerine ve çocuklarına adayan kadınlar pazartesi işe yorgun başlar, bu, hafta boyunca devam ediyor.Psikolog öneriyor ki, pazartesi günü sendrom yaşamamak için o güne ait önemli karar vermemek, önemli çalışmaları diğer günlere saklamak, öğle iş arası 10-15 dakika yaya yürümek gerekiyor.

“Cumartesi akşamları geç yatıp, Pazar sabahı geç durmak insanın biyolojik saatini bozuyor . Bu yüzden haftanın tüm günlerinde aynı saatte uyanmak gerekir. Eğer hafta sonu geç uyumak məcburiyyətdirsə, gün içinde azmüddətli yatarak dinlenmek mutlaktır. Çalışın ki, öğle saat ikiden önce yatasınız “.
Fidan Eliyeva düşünüyor ki, pazartesi sendromuna yaxalanmamaq için söylenen meslehetlere takip etmek ve işini daha çok sevmek gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir