Karsinoid Sendromu

Karsinoid sendromu az-az rastlanan kanser türü olan karsinoid tümörlerin (sarımsı ve dairesel biçimli) bazı maddeleri (serotonin, morilin, prostoqlandinlər vb.) Kana salgılaması sonucu oluşur. Karsinoid tümörler en çok mide – bağırsak traktında, akciğerlerde, bazen ise yumurtalıklarda görülür. Mide-bağırsak traktında karsinoid tümörler daha çoksoxulcanab ənzər (appendikulyar) çıkıntı, ince bağırsaklar ve düz bağırsakta rastlanır.

Karsinoid tümörler yavaş yavaş geliştikleri için ilk dönemler belirtisiz olurlar ve bu yüzden çoğalabilir zaman büyük miktarlarda olurlar. Bazen öyle oluyor ki, başka nedenle yapılan muayene sırasında təsədüfən aşkarlanır. Karsinoid sendrom sırasında aşağıdaki belirtiler yara bilir:

 • Cildin kırmızı renk alması. Cildin kırmızı renk alması (farklı intensivlikdə) epizodik olur ve 30 saniyəd en 30 dəqiqəqə kadar çekebiliyor. Cildin kızarması genellikle hiçbir kışkırtıcı etken olmadan meydana gelebiliyor. Ama bazen yemek veya alkol alımından sonra meydana çıkar.
 • Yüz derisinde zədələnmələr. Burun üzerinde veya üst dudaklarda toplardamarların hörümçəyəbənzər formda görünmesi gözlenir.
 • İshal. Formalaşmamış ve su şeklinde dışkının elden çıkarılması ve ek olarak karında ağrı krizlerinin olması karsinoid sendromun ilk sinyallerinden olabilir.
 • Nəfəsalmanın zorlaşması. Bazı durumlarda yüz derisinde belirtilen zedelenme ile birlikte astıma benzer şikayetler meydana çıkabilir.

Karsinoid tümörler neyroendokrin sistemin hüceyrəl kocasından gelişir ve seretonin sentezi ile karakterizedir. Karsinoid sendromun oluşumunda işte seretonin yüksek miktarda sentezi büyük rol oynuyor. Bazen serotonin 50-100 kez çok ifraz edilir.

Genel Bakış

Belirtmek gerekir ki, karsinoid tümörlerin hiç de hepsi karsinoid sendrom getirmeyecektir. Çoğu durumda karaciğer karsinoid tümörlerin salgıladığı maddeleri başarıyla hariç ve onların etkisini en aza indirir. Karsinoid sendromu olan insanların çoğunda artık karaciğerde metastaz kaydedildi.

Akciğerde olan karsinoid tümörlerin karsinoid sendrom yapması için tümörün öyle de büyük olması gerekmir. Eğer bağırsaklarda bulunan karsinoid tümörlerden sentez maddeler kana giriş olarak karaciğerden keçməlidirlərsə, akciğerde bu olmaz. Odur ki, hatta küçük tümörler bile karsinoid sendrom neden olabilir.

Karsinoid sendrom aşağıdaki hastalıkların oluşması riskini artırır:

 • Karsinoid kalp hastalığı. Karsinoid sendrom kalp kapaklarının duvarının nazikləşməsinə ve fonksiyonunun bozulmasına yol açabilir.
 • Bağırsak keçməzliyi. Karsinoid kanserin lenf düğümlerine yayılması veya tümörün büyük miktarlarda olması bağırsak iletkenliğini bozabilir.
 • Karsinoid krizleri. Bazı durumlarda karsinoid sendromun keskin tutması kaydedilir. Bu zaman tansiyon düşer, ciltte kızarıklık oluşur ve solunum zorlaşır. Bazı durumlarda bu kriz Olumla e sonuçlanabilir. Yapılan kemoterapi, narkozun verilmesi gibi durumlar karsinoid krizi tahrik edebilir.

Doktor size aşağıdaki muayeneleri önerebilir:

 • Kanda Xromqranın A-nın yükselmesi karsinoid sendrom için karakteristik kabul edilir
 • Karın boşluğunun Ultrasonoqrafiyası
 • Bilgisayar tomografisi
 • Komplikasyonlar ve birlikte giden hastalıklar sırasında ek incelemeler yapılabilir.

Karsinoid sendromun tedavisi onun esin duran tümörün tedavisi demektir. En etkili tedavi yöntemi cerrahi yolla tümörün çıkarılmasıdır. Eğer cerrahi işlem mümkün değilse bu zaman Kanser bazı bilinen muhafazakar tedbirler uygulanmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir