Crouzon Sendromu

Crouzon sendromu, bir çeşit Kraniyofasyal Disostozdur. Sendromun temel nedeni oblitereasyon ve ossifikasyonun ikiden fazla olmasıdır. En iyi deformiteler ve anomaliler ve egzoftalmi olarak tanımlanır.Sendromun özellikleri belirgin ve görünür. Kalıtsal hastalık genellikle anneden gelir. Kalvarial ve kafa tabanının erken kapanması deformitelere yol açar. Yüz deformiteleri burun ve dudaklardan oluşur.Crouzon sendromu şansı aile öyküsü ile birlikte artar. Bununla birlikte, sendromun etkisi hafif ila şiddetli olabilir. Crouzonsindromun etkisi hastalığın kritikliğine bağlıdır.

Crouzon Sendromunun Belirtileri

Yüz deformitelerinin semptomlarının varlığı çocukluktan gelmektedir. Bununla birlikte, bir çocuk için büyüyen yaş ile belirginleşir.

Crouzon sendromu hastası genel olarak metal yeteneğini azaltır.Kayıtlar doğrulanırsa, hastanın neredeyse% 12’sinde zihinsel güçsüzlük yaşandığı gözlenmiştir. Zayıf ve zihinsel yeteneklerden oluşur.

Sık sık ve şiddetli baş ağrısı acı çeken kişi ile çok yaygındır. Halk arasında sık sık baş ağrısı yaşadığı ve bazen dayanılmaz hale gelebilecek kadar şiddetli olduğu gözlemlendi. Büyüyen yaşla Crouzon sendrom hastasının vizyonu düşer. Bazen görüşte bir düşüş çok kritik hale gelir ve kişi körlüğe yaklaşır. Açıkta görülen Konjonktivit ve Keratit de görme bozukluklarına neden olur. Gözler Crouzon sendromlu hastalar için de çok sık bulaşabilir.

İntrakranyal Basınç da hastalarda çok yaygındır. Beyin dokularında ve beyin omurilik sıvısında baskı uygulayan beyin içindeki basınçtır. Şiddetli baş ağrısı için ana sebep de budur.

Atrezia olarak adlandırılan Kanal Stenozu, Crouzon sendromlu hastalar için çok hassastır. Bu, hasta arasında sağırlığa ve ciddi işitme yetersizliğine neden olabilir.

Nöbetler ve Konvülsiyonlar genellikle hastada görülür. Aşırı durumlarda anksiyete, insanlar arasında halüsinasyonlar da gözlenmektedir.

Crouzon Sendromunun Tedavisi

İlaçlar ve İlaçlar Crouzon sendromu için fazla yararlı değildir. Genlerin mutasyonundan kaynaklanan genetik bozukluk bir ilaç konusu değildir. Bununla birlikte, tıp biliminin ilerlemesi Crouzon sendromunun tedavisinde yol açtı.

Erken görülen görsel bozukluklar Görsel yardımlarla azaltılabilir. Ayrıca, retinanın tedavisi Görme kabiliyetinin sürekli düşmesini kontrol etmek için biraz etkili olabilir.

İşitme engeli, işitme cihazlarıyla da kontrol edilebilir. İşitme yetersizliği çeken hastanın cihazla düzgün bir şekilde ses çıkarabileceği gözlemlenmiştir.

Havayolu Basıncı Aygıtı, havayolu tıkanıklığı durumunda hasta için büyük bir rahatlama olabilir. Burun yolunu temizler ve kişi normalde nefes alabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir