Böbrekler İhmale Gelmez

Ülkemizde Her 100 Kişiden 40’ı hayatının herhangi bir döneminde böbrekler ile ilgili bir sağlık sorunu yaşıyor. İşin üzücü tarafı bu kişilerin %70’e yakını genç yaşta olan kişiler. Bu istatistik verileri, iki konuyu öne çıkarıyor. İlki erken teşhis. İkincisi ise bilinçli hastalar.

Birçoğumuz Böbrekler konusunda yaşadığımız sorunları geçmesini bekleyerek erteleriz. Bu durum olası bir böbrek sorununun erken teşhisinin önüne kapatır. Böbrekler kendi kendini yenileyebilen bir organ değildir. Bu sebeple geç teşhis ve ihmal nedeni ile böbreklerde oluşacak bir hasarın maalesef ki geri dönüşü bulunmamaktadır. Genellikle böbrek fonksiyonlarındaki hasarlar kalıcı olmaktadır. İlk belirtisi ise idrar yolları sorunları ile başlamaktadır.

Bu sebeple yan ve bel kısımlarına doğru yayılan böbrek ağrısı belirtileri görmeye başladığımız an, söz konusu ağrı geçse dahi mutlaka nedenini öğrenmek adına bazı test ve tetkikler ile sorunun kaynağını öğrenmeli ve gerekli tedavi işlemini başlatmamız gerekmektedir. Erken teşhis edilen neredeyse tüm böbrek hastalıkları (Kanser Dahil) Ölümcül ve tehlikeli boyutlara ulaşmadan engellenebilmekte ve hasta kısa sürede normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir