Azospermi

Azoospermi nedir?

Azoospermi seminal sıvıdaki sperm eksikliğidir. Korunmasız bir seksten sonra bir hamilelik gerçekleşmediyse , bunun anlamı erkek, kadın veya her ikisinin doğurganlık problemi olabilir. İnfertil çiftlerin% 40’ında erkekte doğurganlık problemi var.

Azoospermi ne kadar yaygındır?

Tüm erkeklerin yaklaşık% 1’i ve infertil erkeklerin % 10-% 15’i azoospermi taşır.

Azoospermi Nedenleri Nelerdir?

Genetik (miras) düşük veya hiç sperm üreten erkeklerin% 10-% 15’inde rol oynar. Kromozomlardaki eksiklikler (bir hücre çekirdeğinin genetik materyali içeren yapısı) sperm sayısını, biçimini ve boyutunu etkileyebilir.

Kusurlar, Y (erkek) kromozomunun farklı yerlerinde oluşabilir. Bazı durumlarda, Y kromozomunun bir parçası kaybolabilir (mikro-delesyon) ve infertiliteye neden olabilir.

Azoospermi türleri nelerdir?

Erkek üreme sistemi aşağıdakilerden oluşur:

Testisler veya testisler – spermatogenezis adı verilen bir süreçte sperm üretir (erkek üreme hücreleri)
Seminifer tübüller – testis dokusunun çoğunu oluşturan küçük tüpler
Epididimis – olgun spermlerin taşınacağı ve depolandığı tüp
Vas deferens – epididimden vücut boşluğuna geçen boru, daha sonra üretranla bağlantı kurmak için eğrilir. Vas deferens’in sıkıştırılması spermleri spermlere semen oluşturmak için seminal sıvı ekleyen seminal veziküllerin ve prostat bezinin ötesine taşır.
Idrar torbasından ve spermi vas deferens’tan ortadan kaldırmak için penisten geçen üretra tüpü
Azoospermi üç ana gruba ayrılabilir:

1) Pre-testiküler nedenler (obstrüktif olmayan): Seks hormonlarının yetersiz üretimi testisin sperm oluşturmasını önler. Nedenleri aşağıdakilerden kaynaklanabilir:

Kallmann sendromu: X kromozomu üzerinde düşük seviyelerde gonadotropin salınım hormonu (GnRH) ve koku kaybı ile karakterize edilen genetik (kalıtsal) bir bozukluk. GnRH, üreme organlarını yöneten hormonları salgılamak için hipofiz bezini uyarır.
Radyasyon tedavileri veya belirli ilaçlar, özellikle kemoterapi kullanılan hipotalamus (beyne ait bir bölüm) veya hipofiz bezi bozuklukları.
2) Testiküler nedenler (obstrüktif olmayan): testislerin yapısında veya işlevlerinde bozukluklar. Nedenleri aşağıdakilerden kaynaklanabilir:

Anorka (testislerin olmaması)
Kriptorşidizm (testisler skrotum içine düşmedi)
Sertoli hücre-yalnızca sendromu (testisler canlı sperm hücreleri üretemiyor)
Spermatogenik arrest (testisler tam yetişkin sperm hücrelerini üretememektedir)
Klinefelter Sendromu; Erkek, XY kromozomunu taşır (XY yerine onun kromozom yapısını XXY yapar). Sonuç genellikle cinsel ya da fiziksel olgunluk eksikliği ve öğrenme güçlüğü olan kısırlıktır.
kabakulak orşit (geç ergenlik çağında kabakulak neden iltihaplı testisler)
Tümörler
Bazı ilaçlara reaksiyon
Radyasyon tedavileri
Diyabet , siroz veya böbrek yetmezliği gibi hastalıklar
Ameliyat
Varikosel ( testisden gelen damarlar genişler veya genişler)
3) Post-testiküler nedenler (obstrüktif): Boşalma problemleri veya üreme sistemindeki tıkanıklık spermlerin seminal sıvı içine taşınmasını önler. Bu durum, azoospermi olan erkeklerin yaklaşık% 40’ında görülür. Nedenleri aşağıdakilerden kaynaklanabilir:

Epididimis, vaz deferens veya üreme sistemindeki herhangi bir yerde bir tıkanıklık veya eksik bağlantı
Doğumsal bilateral vas deferens yokluğu (CBAVD): Vasa deferentisinin doğumda olmadığı genetik bir defekt. CBAVD’ye neden olan genetik mutasyon da kistik fibroz ile güçlü bir şekilde ilişkilidir. CBAVD’li erkekler kistik fibroz taşıyıcı olma riski yüksektir. CBAVD’li erkeklerin kadın ortakları, kistik fibrozlu bir çocuğa yakalanma riskini belirlemek için bir taşıyıcı olup olmadığını anlamak için bir gen mutasyon analizine sahip olmalıdır.
Enfeksiyon
Kist gelişimi
Yaralanma
Vasektomi (cerrahi ile vas deferens’in tamamının veya bir kısmının çıkarılması )

Azoospermi Nasıl Teşhis Edilir?

Azoospermi, iki ayrı durumda, yüksek güçlü mikroskop kullanılarak santrifüjlenmiş seminal sıvı numunelerinde hiçbir sperm hücresi bulunamadığında teşhis edilir.

Bir santrifüj, bir test örneğini çeşitli parçalara ayırmak için yüksek bir hızda döndüren bir laboratuar aleti. Santrifüj sperm sıvısı durumunda sperm hücreleri varsa, çevrelerindeki sıvıdan ayrılırlar ve mikroskopta izlenebilirler.

Teşhisin bir parçası olarak, doktor aşağıdakileri de içeren hastanın tıbbi geçmişini alacaktır:

Doğurganlık geçmişte başarı veya başarısızlık (çocuk yeteneği)
Çocukluk dönemi hastalıkları
Yaralanmalar veya pelvik bölgedeki ameliyatlar (bu kanal tıkanıklığına veya testislere kötü kan girişine neden olabilir)
Idrar veya üreme sistemi enfeksiyonları
Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
Radyasyona maruz kalma veya kemoterapi
Geçmiş veya şimdiki ilaçların kullanımı
Alkol, esrar veya diğer ilaçların kötüye kullanımı
Sık görülen saunalar veya buhar banyoları (ısı sperm hücrelerini öldürür) de dahil olmak üzere son zamanlarda meydana gelen ateş veya sıcaklığa maruz kalma
Aile öyküsü kusurları öyküsü, mental retardasyon, üreme yetmezliği veya kistik fibroz
Doktor da fizik muayene yapacak ve aşağıdakileri kontrol edecektir:

Vücudun ve üreme organlarının genel olgunlaşması, boyutu ve şekli
Penisin içeriği ve skrotum
Eğer vas deferens varsa
Hassasiyet veya epididimis şişmesi
Varikosel varlığı veya yokluğu
Ejakülasyon kanalının tıkanması için rektum
Doktor ayrıca aşağıdaki testleri isteyebilir:

Testosteron ve follikül uyarıcı hormon (FSH) gibi hormon seviyelerinin ölçümü;
genetik test
X-ışınları veya üreme organlarının ultrasonu, şekil ve boyutta herhangi bir sorun olup olmadığını görmek ve tümörler, tıkanmalar veya yetersiz kan kaynağı olup olmadığını görmek için
Hipotalamus veya hipofiz bezi bozukluklarını tanımlamak için beyin görüntüleme
Normal boy testis ve normal hormon düzeylerinde, testislerin obstrüktif veya obstrüktif olmayan azoospermi olup olmadığını öğrenmek için bir biyopsi (doku örneklemesi). Normal biyopsi, sperm nakil sisteminin bir noktasında muhtemelen bir tıkanıklık olduğu anlamına gelir. Bazen, testislerde bulunan herhangi bir sperm gelecekteki analiz veya yardımcı gebeliklerde kullanılmak üzere dondurulur.

Azoospermi Nasıl Tedavi Edilir?

Genetik test ve danışmanlık genellikle azoospermi anlamanın ve tedavi etmenin önemli bir parçasıdır.

Obstrüktif azoospermi vakalarında tıkanık veya tıkanık kanalların rekonstrüksiyonu veya yeniden bağlanması yapılabilir. Ana maddenin düşük hormon üretimi olduğu durumlarda hormon tedavileri mümkün olabilir.

Canlı sperm mevcutsa, in vitro fertilizasyon veya intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu gibi yardımcı gebelik amacıyla testislerden alınabilirler.

Obstrüktif azoospermi olan erkekler, spermleri çocuklara geçebilecek herhangi bir genetik risk olup olmadığını öğrenmek için her türden yardımcı döllenme için sperm kullanmadan önce genetik analiz yapmalıdır.

Azoospermi olanların uzun vadeli görünümü nedir?

Azoospermi pre-testiküler ve post-testiküler nedenler genellikle tedavi edilebilir. Testiküler azoospermi nedenleri iyileştirilemez, ancak testiküler biyopsi ve in vitro fertilizasyon ile idame ettirilebilir.

Azoospermi Nasıl Önlenebilir?

Azoospermi oluşturan genetik problemleri önlemenin bilinen bir yolu yoktur. Azoospermi önlemek için aşağıdaki önlemleri alabilirsin:

Üreme organlarını yaralayabilecek faaliyetlerden kaçının.
Radyasyona maruz kalmaktan kaçının.
Sperm üretimine zarar verebilecek ilaçların yararlarını ve risklerini bilin.
Testislerin sıcaklığa uzun süre maruz kalmasını önleyin.
Alkol ve uyuşturucu suiistimallerinden kaçının.

“Azospermi” üzerine bir düşünce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir