Aritmi

Bir aritmi nedir?

Bir aritmi (ayrıca ritim bozukluğu adı verilen) düzensiz veya anormal bir kalp atışıdır .

Aritmilerin nedeni nedir?

Aritmilere neden olabilir:

  • Koroner arter hastalığı
  • Yüksek tansiyon
  • Kalp kasındaki değişiklikler (kardiyomiyopati)
  • Vana bozuklukları
  • Sodyum veya potasyum gibi elektrolit dengesizlikleri
  • Kalp krizinden yaralanma
  • Kalp cerrahisinden sonraki iyileşme süreci
  • Diğer tıbbi durumlar

Nabzım nedir

Nabzınız kalp atış hızınızı veya bir dakikalık kalbin atış sayısını belirtir. Darbe oranları kişiden kişiye değişir. Nabzınız dinlenirken ve egzersiz yaparken artar, egzersiz sırasında vücut tarafından daha fazla oksijen açısından zengin kan gerekir çünkü nabız daha yavaş olur.

Nabzımı nasıl alabilirim?

Nabzınızı hissetmek suretiyle kalbin attığı hızı söyleyebilirsiniz. Nabzınızı bilek veya boynunuzda hissedebilirsiniz. Dizininizin uçlarını ve orta parmaklarınızı diğer kolunuzun bilek kısmında, baş parmağınızın tabanının hemen altına yerleştirin. Veya, indeksinizin uçlarını ve orta parmaklarınızı alt boğazınıza, nefes borunuzun iki tarafına yerleştirin. Kan parmaklarınızın altında titreyecek kadar hafifçe parmaklarınızla hafifçe basın. Harekete geçene kadar parmaklarınızı hafifçe yukarı veya aşağıya doğru hareket ettirmeniz gerekebilir.

Dakikada atışlarla kalp atış hızınızı belirlemek için atış sayısını 10 saniye içinde hesaplayabilir ve 6 ile çarpabilirsiniz. Normal bir kalp atış hızı, dinlenme saatinde dakikada 50-100 atıştır.

Kalp Hızı: 10 saniye içinde nabız x 6 = _________

EKG’de Kalp Ritimleri

Kalbin elektrik sistemi kalp atışını tetikler. Kalbin her vuruşu elektrokardiyogramda (EKG veya EKG) bir dalga koluyla gösterilir.

Normal kalp ritmi (normal sinüs ritmi) kalpteki elektriksel aktivitenin normal yol izlediğini gösterir. Ritim düzenli ve düğüm normal (dakika başına yaklaşık 50 ila 100 atım).

Taşikardi : hızlı kalp ritmi (dakika başına 100’den fazla vuruş)

Bradikardi : yavaş kalp ritmi (dakika başına dakikada 60 vuruştan az)

Kalbin Elektrik Sistemi

Atriyum (kalp üst odaları) ve ventriküller (kalp alt odaları) birlikte çalışır, dönüşümlü olarak daralır ve kalp yoluyla kan pompalamak için rahatlatır. Kalbin elektrik sistemi, bunu mümkün kılan güç kaynağıdır. Normal bir kalp atışı sırasında neler oluyor:

Düzensiz kalp ritimleri normal, sağlıklı kalpler de ortaya çıkabilir. Aritmilere bazı maddeler veya kafein, nikotin, alkol, kokain, inhale aerosoller, diyet hapları ve öksürük ve soğuk ilaçlar gibi ilaçlar da neden olabilir. Şok, korku veya stres gibi duygusal durumlar da düzensiz kalp ritimlerine neden olabilir.

Tekrarlayan veya altta yatan bir kalp rahatsızlığına bağlı aritmiler daha çok ilgilidir ve her zaman bir doktor tarafından değerlendirilmelidir.

Çoğu durumda, altta yatan durumun tedavisi aritmi ile ilgilenir. Değilse, anormal kalp ritmini ortadan kaldırmak veya kontrol etmek için birçok ilaç ve prosedür mevcuttur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir