Araknoid Kist

Araknoid Kistler Nedir?

Araknoid kistler, beyin veya omurilik ile beyin ve omuriliği örten üç membrandan biri olan araknoid zar arasında bulunan beyin-omurilik sıvısı dolu keseciklerdir. Primer araknoid kistler  doğumda bulunur ve gebeliğin ilk haftalarında ortaya çıkan beynin ve omuriliğin gelişimsel anormalliklerinin bir sonucudur. İkincil araknoid kistler  primer kist kadar yaygın değildir ve kafa travması, menenjit veya tümörlerin bir sonucu olarak veya beyin cerrahisinin bir komplikasyonu olarak gelişir. Araknoid kistlerin çoğunluğu kafatasının orta kafa tabanı olarak bilinen bir alanda beyindeki temporal lobun dışında oluşur  . Omurgayı tutan araknoid kistler daha nadirdir. Kistin yeri ve büyüklüğü semptomları ve semptomların başladığı zamanı belirler. Araknoid kistleri olan çoğu birey, 20 yaşından önce ve özellikle ilk yıllarında semptomlar geliştirir ancak araknoid kistleri olan bazı insanlarda semptomlar görülmez. Arap kuyruk kistleri kadınlara göre dört kat daha fazladır.

Beyindeki araknoid kistin tipik semptomları baş ağrısı, mide bulantısı ve kusma, nöbetler, işitme ve görme bozuklukları, baş dönmesi ve denge ve yürüme zorluklarıdır. Omurilik çevresindeki araknoid kistler omurilik ya da sinir köklerini sıkıştırır ve bacaklarda ya da kollarda ilerleyici sırt ve bacak ağrısı, karıncalanma ya da uyuşukluk gibi belirtilere neden olur. Tanı genellikle sıvı ile doldurulmuş araknoid kistleri diğer kist türlerinden ayıran yardımcı difüzyon ağırlıklı MRI (manyetik rezonans görüntüleme) kullanarak beyin taraması veya omurga taramasını içerir.

Tedavi var mı?

Araknoid kistlerin nasıl tedavi edileceği konusunda aktif bir tartışma var. Tedaviye ihtiyaç çoğunlukla kistin yeri ve büyüklüğüne bağlıdır. Kist küçük ise, çevresindeki dokuları rahatsız etmeyin ve semptomlara neden olmazsa, bazı doktorlar tedaviden kaçınacaktır. Geçmişte doktorlar, sıvılarını boşaltmak için şantları şantlara yerleştirdi. Artık minimal invaziv cerrahiye olanak tanıyan mikronöroşirürji teknikleri ve endoskopik araçlar ile daha doktorlar kistin zarlarını ameliyatla çıkarmayı veya kisti açmayı seçiyor ve böylece sıvısı beyin omurilik sıvısına akıyor ve emiliyor.

Prognoz nedir?

Tedavi edilmemiş araknoid kistler, kistlerin ilerleyici genişlemesi veya kiste kanaması, beyin veya omurilik yaralanmasına neden olduğunda kalıcı ciddi nörolojik hasara neden olabilir. Belirtiler genellikle tedavi ile düzelir veya düzelir.

Hangi araştırma yapılmaktadır?

Ulusal Nörolojik Bozukluklar ve İnme Enstitüsü (NINDS), Ulusal Sağlık Enstitüsündeki (NIH) laboratuvarlardaki araknoid kistler gibi beyin anormallikleri ve sinir sistemi bozuklukları ile ilgili araştırmalar yapar ve büyük tıbbi kurumlara ülke. Bu araştırmanın büyük kısmı, araknoid kistler gibi nörolojik bozuklukları önlemek, tedavi etmek ve sonuç olarak iyileştirmek için daha iyi yollar bulmaya odaklanmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir