Akantozis Nigrikans

Akantozis nigricans, herhangi bir yerde ortaya çıkabilen, çoğunlukla boynun, koltuk altlarının, kasıklarının ve göğüslerin altındaki deri kıvrımlarında görülen kadifemsi, açık kahverengiden-siyaha kadar işaretlerle sonuçlanan bir cilt bozukluğudur.

Akantozis nigricans’a neden sebep olur?

Akantozis, sağlıklı insanları etkileyebilir veya bazı tıbbi durumlarla ilişkili olabilir. Bazen akantozis nigricans doğuştan (kişinin doğduğu şey). Daha koyu ciltli insanlarda görülme olasılığı daha yüksektir. En yaygın tıp tipi diyabet ve obezite gibi artmış insülin kan seviyesiyle ilişkili koşullarda bulunur . Asanthosis nigricans’ın olası diğer nedenleri arasında şunlar da vardır:

Addison hastalığı, adrenal bezin hormon eksikliğinden kaynaklanan bir durum
Beyindeki pituitary bezinin bozuklukları
Büyüme hormonu tedavisi
Hipotiroidizm (düşük tiroid hormonu seviyeleri, tiroid bezinin aktivitesinin azalmasına bağlı)
Oral kontraseptifler
Nikotinik asit de dahil olmak üzere bazı kolesterol ilaçları
Akantozis nigrikalı kişilerin çoğunun, akantozis nigrikans kullanmayan, aynı kilolu kişilerden daha yüksek bir insülin seviyesi vardır. Yanlış gıdaların, özellikle de nişastaların ve şekerlerin çok fazla yemesi ve kilolu olması, insülin seviyelerini artırabilir.

Nadiren, belirli kanser türlerine sahip insanlar şiddetli akantozis nigrikans vakaları geliştirebilirler.

Akantozis nigricans’ı nasıl teşhis eder?

Durum bir doktor tarafından tıbbi öykü ve fizik muayene ile teşhis edilebilir . Akantozis nigricans’ın nedenini araştırmak için kan çalışması yapılabilir. Bazen, bir deri biyopsisi tanı fizik muayenede basit değilse bir laboratuarda dokuda bir ayrıntılı bir görünüm için yapılır.

Akantozis nigrican’lara nasıl davranıyor?

En etkili tedavi kilo kaybı ve egzersiz yoluyla elde edilir . Sağlıklı bir diyet yemek, dolaşımdaki insülinin azalmasına yardımcı olabilir ve cilt probleminin iyileşmesine ve bazen de çözünürlüğüne neden olabilir.

Retin-A, üre, alfa hidroksi asitler ve salisilik asit reçeteleri dahil cilt görünümünü iyileştiren diğer tedaviler bazı insanlarda faydalı olabilir. Dermabrazyon veya lazer tedavisi, etkilenen cildin hacimli bölümünü azaltmaya yardımcı olabilir.

İlaç durdurulduktan sonra tıbbın neden olduğu akantozis nigricans’ı kaybolabilir.

Akantozis nigricans önlenebilir mi?

Akantozis nigrikans obeziteye bağlı olduğunda, kilo kontrolü önlemenin önemli bir parçasıdır. İnsülinin azalmasına katkıda bulunan bir diyet de akantozis nigricans’ı önlemeye yardımcı olabilir.

Diğer önleyici stratejiler, akantozis nigrikansla (hipotiroidizm ve diyabet gibi) bağlantılı olan tıbbi problemleri tedavi etmek ve duruma neden olan veya kötüleşen eğilimleri (oral kontraseptifler gibi) kullanmaktan kaçınmaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir