Adrenalektomi

Adrenalektomi nedir?

Adrenalektomi, bir veya her iki adrenal bezin çıkarılması için cerrahi bir prosedürdür. Adrenalektomi açık cerrahi olarak yapılabilir; Bununla birlikte, Cleveland Clinic’teki uzman cerrahlar, laproskopik adrenalektomiyi tercih etmektedir. Tek bir büyük insizyonla ameliyat yapmak yerine cerrahlar, çabucak iyileşen ve daha az skar dokusunu geride bırakan üç veya dört küçük insizyon kullanıyor.

Adrenal bezler nedir?

Adrenal korteks ve medüller içeren adrenal bezler böbreklerin üstünde bulunurlar. Adrenal korteks, adrenal bezin dış ve büyük kısmıdır. Vücudun metabolik sürecini kontrol eden glukokortikoidler (kortizol) ve mineralokortikoidleri (aldosteron) içeren hormonlar üretir. Kortizol veya aldosteron olmadan vücut, sıcaklık, egzersiz veya heyecan değişikliği de dahil olmak üzere minimum fiziksel veya duygusal stres altında yeterince tepki veremez.

Adrenal bezin iç kısmı olan adrenal medulla, uyarıcıları epinefrin ve norepinefrini salgılar. Feokromositoma, adrenal medulla’nın bir tümörü, bu uyarıcıların aşırı miktarda salınmasına ve hipertansiyona neden olur. Feokromasitoma gençlerde en yaygın olanıdır. Bu adrenal lezyonların sadece küçük bir yüzdesi habisdir.

Neden birisinin adrenalektomiye ihtiyacı olur ki?

Adrenal bir tümör veya habislik mevcut olduğunda, adrenalektomi (bir veya her iki adrenal bezin çıkarılması), adrenal hormonların aşırı salgılanmasını azaltmak için yapılır. Adrenal cerrahi, doktorunuzun önerdiği tedavinin şekli ise, adrenal cerrahide uzmanlaşmış Cleveland Clinic’teki doktorlar, laparoskopik adrenalektominin sizin için uygun cerrahi olup olmadığını belirleyebilir.

Adrenalektomiden önce ne olur?

Adrenal problemlere neden olan altta yatan duruma (Cushing sendromu, feokromasitoma) bağlı olarak, doktorunuz tarafından ameliyattaki komplikasyon riskini azaltmak için semptomlarınızı normalleştirecek adımlar atılır. Örneğin feokromasitomanız varsa, yüksek tansiyonu ve kalp atış hızınızı kontrol altına alacak ilaçlar verilir. Cushing sendromlu patentler kortizon ilacı alacaktır.

Ayrıca, birçok ameliyatta olduğu gibi ameliyat sırasında kanama riskini azaltmak için NSAİİ’lerden veya diğer kan inceltici ilaçlardan kaçınmanız istenecektir. Doktorlarınız sigarayı bırakmanızı isteyecektir, çünkü ameliyattan sonra iyileşmeyi olumsuz yönde etkileyecektir.

Ameliyattan bir gece önce, hiçbir şey yemek veya içmemelisin. Ameliyatın yapıldığı gün almanız için ilaçlar verildiyse, onları yalnızca küçük bir su ile yedirmeniz gerekir.

Laproskopik adrenalektomi sırasında ne olur?

Adrenalektomi, bir adrenal bezin alınması (tek taraflı adrenalektomi), iki adrenal bezin çıkarılması (bilateral adrenalektomi) veya bir veya her iki adrenal bezin kısmi olarak çıkarılmasıdır. Laparoskopik adrenalektomi, laparoskop adı verilen ince, teleskop benzeri bir alet kullanır ve yan taraftaki küçük bir kesi (kaburga ve kalça arasındaki etli bölge) içine sokulur. Laparoskop, ameliyathanenin görüntüsünü ameliyathanede bulunan video monitörlerine yansıtacak olan küçük bir video kameraya bağladı. Karın, cerrahınıza ameliyat alanını daha iyi görebilmeniz için bir gaz olan karbon dioksit ile şişirilir. Cerrahın uzmanlaşmış cerrahi aletleri yerleştirdiği, laparoskopun yakınında iki veya üç ek küçük insizyon yapılır. Cerrah bu aletleri, adrenalektomiyi gerçekleştirmek için manipüle eder. Prosedürü takiben, küçük kesikler dikişlerle kapatılır ve ameliyat bandıyla kaplanır. Birkaç ay sonra, bunlar neredeyse görünür hale gelmezler.

Laparoskopik adrenal cerrahinin faydaları nelerdir?

  • Bir büyük abdominal skar yerine üç ya da dört küçük yara izi
  • Fıtık gelişme riski az
  • Sinir hasarından kaynaklanan daha az kronik ağrı
  • Postoperatif ağrı azalır
  • Hastanede kalış süresinin kısaltılması – adrenal ameliyattan bir veya iki gün sonra ayrılabilirsin
  • Haftalık olarak değil, kurtarma süresinin kısaltılması – işi de içeren günlük faaliyetlere daha hızlı geri dönüş

Laproskopik adrenalektomiden sonra ne olur?

Birçok kişi yüksek kan basıncından veya diğer belirtilerden sadece birkaç gün içinde rahatlamak isterse de, muhtemelen iki ila dört hafta boyunca çok yorucu aktivitelerden çekinmeniz gerekecek.

Laparoskopik adrenalektomi ameliyatı ne kadar güvenli?

Bu alandaki uzmanlar tarafından gerçekleştirilirse, laparoskopik adrenalektomi dikkatle seçilmiş vakalarda “açık” cerrahi kadar güvenlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir