Adrenal Tümörler

Adrenal tümörler nedir?

Adrenal bezler böbreklerin üstünde bulunan endokrin bezlerdir. Adrenal bezler adrenalin, aldosteron ve kortizol gibi önemli hormonlar üretirler. Fakat insan vücudunun tüm bölümleri gibi, adrenal bezler hem benign (kansersiz) hem de habis (kanserli) olan tümörler için bağışık değildir. Bir hastada adrenal bezlerinde bir tümör gelişirse, birkaç olası olumsuz etki vardır.

Adrenal bezlerdeki tümörler aşağıdaki durumlara neden olabilir:

Cushing sendromu

Cushing Sendromu , 20-50 yaşları arasındaki erişkinlerde en sık görülen, tümör kaynaklı bir hastalıktır. Hidrokortizon (kortizol) aşırı miktarda üretilmesine bağlı olarak, problem genellikle adrenal bezle değil beyindeki hipofiz beziyle olur. Bu bez bir tümör geliştirirse, adrenal bezlerde büyümeyi ve daha sonra hormon üretimini aşırı miktarda üreten adrenokortikotropik hormon (ACTH) üretmeye başlayacaktır. Cushing Sendromu olgularının% 85’ine kadar olan bölümlerde, hipofiz bozukluğu ve tümörler sorumludur.

Kortizol aşırı üretimin diğer nedenleri, adrenal bezin içindeki tümörler olabilir, ancak bu tümörler nadirdir. Hastalık ile ilgili semptomlar obezite, hipertansiyon, şeker hastalığı, halsizlik, aşırı vücut tüyleri ve adet düzensizlikleri ve cinsel işlev bozukluğudur. Bu belirtiler ayrıca glukokortikosteroid hormonların aşırı ve / veya uzun süreli kullanımı ile ilişkilidir. Hipofiz ve adrenal tümörlerin tedavisi genellikle cerrahi olup tümörün karakterine bağlıdır. Şüphelenilebileceği gibi adrenal ameliyatı, ömür boyu hormon replasman tedavisi izlemektedir.

Conn’s Hastalığı (hiperaldosteronizm)

Conn’s Hastalığı (veya Conn’s Sendromu) genellikle kadınlarda oluşan nadir bir hastalıktır. Tek bir bezin her iki adrenal bezinde veya iyi huylu bir tümörde aşırı büyüme (hiperplazi) sonucu olabilir. Böbreklerde aldosteron, potasyum kaybı ve artmış sodyum tutulumunun aşırı üretimine yol açar.

Belirtiler arasında ılımlı hipertansiyon, kabızlık, kas güçsüzlüğü, aşırı idrara çıkma, aşırı susama, baş ağrısı ve kişilik değişiklikleri bulunur. Bunlar, bozukluğu olan tüm bireylerde mutlaka görülmez. Hastalık erken tespit edildiğinde prognoz iyi olur. Hastalık bir adenomdan (tümör) kaynaklandığında cerrahi endikedir. Bazı hastalarda hastalık, aldosteronun etkilerini bloke eden diüretiklerle diyetle alınan sodyum restriksiyon tedavisi ile idare edilebilir.

Feokromasitoma

Feokromasitom adrenal medulla’daki bir tümörden kaynaklanan, adrenalin ve noradrenalin aşırı üretimine yol açan nadir bir hastalıktır. Bu adrenal tümörün yaklaşık 800 vakası ABD’de yılda teşhis edilir. Bu tümör hastalığının başlıca semptomları arasında yüksek tansiyon, baş ağrısı, kalp çarpıntısı ve aşırı veya uygun olmayan terleme sayılabilir.

Sinirlilik, kaygı, titreme, solgunluk, mide bulantısı, halsizlik, göğüs veya karın ağrısı, yorulma ve kilo kaybı gibi diğer yaygın belirtiler. Tedavi genellikle kan basıncını kontrol etmek için ilaçla başlar ve tümörün çıkarılması için ameliyat izlenebilir.

Adrenal tümörlerin nedeni nedir?

Adrenal tümörlerin nedeni (benign veya habis) şu an bilinmiyor. Cleveland Clinic’teki uzmanlar, hastaların gelecekte adrenal tümörlerin nedenlerini önlemelerine yardımcı olmak için bu koşulları araştırmaya çalışmaktadır.

Adrenal tümörler nasıl teşhis edilir?

Belirtilerinize bağlı olarak Cleveland Clinic doktorunuz, adrenal bir tümör yaşayıp durumu ölçmek için yapabilecekleri bir dizi teste sahip olacak. Kan ve idrar örneklerinde olağandışı hormon seviyeleri, aşırı tuz veya düşük potasyum testleri genellikle ilk adımdır.

Bilgisayarlı tomografi (BT) taramaları veya manyetik rezonans görüntüleme (MRI) taramaları doktorunuza böbreküstü bezinizi görsel olarak yardımcı olabilir ve olağandışı büyüme belirtileri olup olmadığını kontrol edebilir.

Adrenal tümörlerin belirtileri nelerdir?

Adrenal tümörlerin neden olduğu durumlar birçok farklı şekilde ortaya çıkabilir. Adrenal bezler vücudumuz için çok önemli işlevler yaptığından, bir tümör çok çeşitli belirtiler yaratabilir. Doktorunuz, belirtilerin adrenal sağlığınız için ne anlama geldiğini daraltmaya yardımcı olacaktır.

Semptomlar şunları içerir:

 • Yüksek tansiyon
 • Zayıflık
 • Kas krampları
 • Düşük kan potasyumu seviyeleri
 • Kilo artışı, genellikle yaka kemiğinin üstünde ve karın çevresinde
 • Boynun ve omuzların arkasındaki yağ birikintileri
 • Karında mor streç izleri
 • Kadınlarda yüz, göğüs ve sırtta aşırı saç büyümesi
 • Adet düzensizlikleri
 • Kolay morarma
 • Depresyon ve / veya huysuzluk
 • Çatlaklara yol açabilecek zayıflamış kemikler (osteoporoz)
 • Yüksek kan şekeri, çoğunlukla şeker hastalığına yol açar

Bu belirtilere sahip olmak, mutlaka bir adrenal tümörünüz olduğu anlamına gelmez. Bu semptomları yaşarsanız, Cleveland Clinic doktorunuz veya nefroloji uzmanınızla görüşmek akıllıca olacaktır .

Adrenal tümörler nasıl tedavi edilir?

Tıpkı birçok kanser tümörü gibi, adrenal tümör tedavisi uzman doktorlar tarafından ele alınmalıdır. Tercih edilen tedavi yöntemi, tümörün veya enfeksiyonlu dokunun robotik laproskopik olarak çıkarılmasıdır. Birçok kez adrenalektomi ya da adrenal bezin tamamen çıkarılması gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir